Mutlu Hukuk Bürosu

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR

blog-post

Yayınlayan : Mutlu Hukuk Bürosu

Keywords: zorunlu trafik sigortası, zmms, araç, araç değer kaybı, trafik kazası, sigorta bedeli,

0

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR

Vatandaşlarımızla trafik kazaları hakkında konuşurken, sorunlarına çözüm bulurken, bilinmeyen en önemli kısmın,zorunlu trafik sigortasının ne işe yaradığı noktasında  olduğunu fark ettim.Şöyle ki;

Genelde zorunlu sigortanın;

Trafik polisi çevirmeye aldığı zaman ceza yememek ya da trafik kazası olduğu zaman araçtaki maddi hasarı gidermek veya kaza sonucunda yaralanma durumu olduğu zaman hastane giderlerini karşılamak için yapıldığı düşünülüyor. Oysa bir çoğumuzun dikkat etmediği sigorta poliçesine baktığınızda  kaza sonucunda elde edebileceğiniz tazminat hak ve miktarlarınız sigorta poliçesinde açıkça  yazmaktadır.

Bu durumda öncelikle yapmanız gereken, eğer aracınızın sigortası yoksa bir gün bile geciktirmeden hemen aracınıza sigorta yaptırmanızdır.Çünkü,aracınızın sigortası olmadığı dönemde trafik kazası geçirirseniz bu nedenle karşı taraf ya da aracınızda yolcu olan mağdur bir kimse veya yakınları,Devlet Fonu olan Güvence Hesabına başvurarak sigorta poliçesinde yazan miktarlara kadar tazminat alabilir.

Ancak, en son yazdığım  cümleme göre şöyle düşünebilirsiniz ?

-Eee ben neden sigortamı yaptırayım ki zaten devlet fonu var,mağdur kişi o kurumdan alsın.İşte en çok önemli olan kısım da budur.Şöyle ki;

Karayolları Trafik Sigortası Genel Şartları Başlıklı   B4.maddesine göre;

Kazaya sebebiyet veren kişi eğer ki kaza anında;

Alkollüyse,

Ehliyeti yoksa,

Zorunlu Sigortası yoksa,

Geçerli ruhsatnamesi yoksa,

İstiab haddinden fazla yolcu taşımışsa vs. gibi durumlardan en az birisi  mevcutsa mağdur kişiye tazminat ödeyen Güvence Hesabı veya Sigorta Şirketi vermiş olduğu bu tazminatı, kazaya sebebiyet veren kişiden yasal faiziyle birlikte rücu ederek geri alır.Yani sigorta yaptırmamış olmanız neticesinde yatırmamış olduğunuz küçük primler başınıza trilyon zararlar açabilir.Bu sebeple zorunlu sigorta çok önemlidir.

Zorunlu Sigorta çeşitlerini ise şöyle sıralayabiliriz :

1-) Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (ZMMS)

2-) Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

3-) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Belirtmiş olduğum zorunlu sigortaların birbirinden farklı şartları ve tazminat sorumluluk sınırları bulunmaktadır. Bu nedenle çok geniş olan bu sorumluluk sınırlarına somut örneklerimle diğer yazımda yer vermenin daha güzel ve verimli olacağını düşünerek kalan kısmını diğer yazıma bırakıyorum.

Görüşmek dileğiyle…

                                                                                                                                             Av. İsmail KIZIK

Bu Makaleyi Paylaş :