Mutlu Hukuk Bürosu

Yıllık İzin Hakları-Av. Hüseyin MUTLU

blog-post

Yayınlayan : Mutlu Hukuk Bürosu

Keywords: yıllık izin, iş hukuku, ücretli izin, yıllık izin hakları, yıllık izin hesaplama,

0

Yıllık İzin Hakları-Av. Hüseyin MUTLU

            Gelen e-postalardan gözüküyor ki yıllık izin konusunda birçok bilinmeyen var. Bu sebeple çalışanlarımızın soru işaretlerini giderecek bir yazı kaleme alma gereksinimi doğmuştur. Daha kolay anlaşılabilmesi için sizden gelen sorular çerçevesinde soru- cevap olarak bilgilendireceğim.

 

             * Ankara'dan K. S. sorusu: 1 yıl 8 aydır T.... Ltd. Şti. de çalışıyorum, yıllık izin için müdürümüze müracaat ettim başta izin vermedi sonra ısrarcı olunca pazar günleri de dahil olmak üzere 10 gün olarak izin verdi. Pazar günleri dâhil midir? Yıllık izin hakkım 20 gün değil mi?

                O İşyerinde işe başladığınız günden itibaren, deneme süresi de dâhil olmak üzere, en az bir yıl çalışmışmış olmanız gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere göre; 1 yılınızı doldurduğunuz için izin hakkınız doğmuştur. İzin hakkınıza gelecek olursak;

- Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara on dört günden,

- Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,

- On beş yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden, az olamaz.

Siz 5 yılınızı doldurmadığınız için izin hakkınız 14 gündür. 4 gün eksik kullandırılmıştır. Ayrıca yıllık izin süresine rastlayan hafta tatili (sizinkinde Pazar sanırım) yıllık izin süresine dâhil edilmez. Hafta tatili hariç 14 gün izin kullanmanız gerekiyor.

 

               * Karaman'dan A. T. Sorusu: 6 yıldır Ş...... de çalışıyorum, haftada 5 gün çalışmaktayız. Haftada 6 gün çalışmadığımız için 1 günlük süreyi yıllık izin hakkımızdan şirket düşürüyor bana ve diğer çalışan arkadaşlarıma yıllık izin diye bir şey kalmıyor. Her hafta yıllık izin adı altında imzalıyoruz birkaç kişiye sorduk imzalamışsanız bir hak iddia edemezsiniz dediler yaptıkları yasal mı? Böyle giderse şirkete borçlu oluyoruz.

                Kesinlikle yanlış bilgilendirilmişsiniz. 4857 sayılı İş kanunun 56. maddesi bunun gibi durumları engelliyor. Yıllık izin işveren tarafından bölünemez. Ancak sizin rızanız olmak koşuşuyla bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. Yasa hükmü çok açık 3 den fazla bölünemez bu bölümlerden biri de en az 10 gün olacak. 6 yıl çalıştığınız için 20 gün izin hakkınız var. En fazla 3'e bölünebilir biri en az 10 gün olacak. Yani size uygulanan sitem kesinlikle geçersiz böyle bir yıllık izin olamaz. İmzanız olsa bile geçerli değildir. İşçiyi en iyi korkutma yöntemi de budur zaten imzan var kabul ettin yapacak bir şey yok. Bazı iş sözleşmelerin de işçinin yıllık izin hakkından feragat ettiği maddesi yazılır imzanız olsa bile bu da geçerli değildir..

 

                * Karaman'dan A. K. sorusu: Karaman'da A...... bisküvi fabrikasında 9 aydır çalışmaktayım. Geçirdiğim iş kazası sonucunda 5 ay rapor aldım. 5 ay bitince tekrar işe başladım. Yıllık izin ücret hesabımda kime sordumsa bu 5 ay dâhil edilmez dedi. Sonuçta ben işimi yaparken iz kazası geçirdim nasıl dâhil edilmez. Nasıl adalet bu.

Baya dertli olduğunuz anlaşılıyor; ancak isyan edecek bir şey yok yanlış bilgilendirilmiş bulunmaktasınız. Burada hesap biraz teknik, iş kazasındaki toplam rapor süresi direk eklenmiyor. Ancak sizi bilgilendirenlerin hiç eklenmez demeleri de yanlış olmuştur. İlk önce ihbar sürenize bakacağız hizmet süreniz 0.6- 1.5 yıl arasında olduğu için ihbar süreniz 4 haftadır. Bu ihbar sürenize + 6 hafta ekleniyor. Yani yıllık izin hesabınıza çalışmasanız da 10 hafta çalışılmış gibi kabul edilecek. Böyle durumlarda ihbar süresi + 6 hafta çalışılmış gibi yıllık izin de dikkate alınır.

 

              * Karaman/Ermenek'ten H. T. Sorusu: 7,5 yıldır K....şantiyesinde çalışmaktayım. Her yıl 10 gün izin kullanmaktayım izine çıkarken işyerim 250 TL cep harçlığı veriyor. Aynı zamanda izindeyken sigortamı da yatırıyor başlarda patronum çok iyi düşünürken yıllık izinde normal ücretin ödendiğini duydum. Yıllık izinde ücret vermesi gerekiyor mu?

Patronun bu verdiğin bilgiler ışığında iyiniyetli olmadığı açık. Kusura bakma ama seni bir güzel uyutmuş. Yıllık izinlerinizi eksik kulanmış bulunmaktasınız 5 yıla kadar 14 gün 5 yıldan sonra 20 gün kullanman gerekirdi. Pazarları çıksak 24 gün civarı bir ücret almanız gerekiyor yani harçlık değil hakkınızı almanız gerekiyor. Ayrıca pirimizde kanunen yatması gerekiyor. Bu ücretinizde izne çıkmadan verilmesi gerekiyor. Kısacası hem yıllık iznini az kullanmışsın hem az ücret almışsın işverenden bu eksiklikleri talep edebilirsin.

 

               * Aydın Ş. Z. Sorusu: 3 yıl 4 ay F... turizm şirketinde aralıksız şef olarak çalıştım. İşlerin kötü gitmesi sebebiyle patronum süresiz izin adı altında ücretsiz izine çıkardı. Ben böyle bilirken işe gelmedim diye devamsızlık tutanakları tutmuş. 1 ay sonra noterden iş akdimi işveren tarafından devamsızlık nedeniyle fesih edildiğini içeren ihtarname geldi. Gelir gelmez O. T. K. adlı avukatın yanına gittim devamsızlık tutanağı tutulduğu ve elimde hiçbir belge olmadığı için hak iddia edemeyeceğimi söyledi. Hiç yıllık izin kullanmadım, kullandığıma dair de bir yere imza atmadım. Haklarım yanıp gidecek mi?

İşverenin devamsızlık nedeniyle haklı nedenle fesih hakkı mevcuttur. Devamsızlığınız sebebiyle fesih edildiğinde kıdem ve ihbar tazminatı alamıyorsunuz. Ancak olayımızda işveren kötüniyetli olarak iş sözleşmesini fesih ediyor. Süresiz izne çıkardığına dair bir belge almış iseniz işiniz çok kolay almamış iseniz bu tanık v.s delillerle yine dava açma yoluna gitmenizi öneririm kazanma şansınız var. Yıllık izin konusunda ise kullandığınızı işverenin kanıtlaması gerekecektir. Kullandığınıza dair bir belge sunamayacağı için yüzde yüz de kazanırsınız. İşveren haklı nedenle fesih ettiğini kanıtlasa bile kullanamadığınız yıllık izinlerin ücretini son maaşınız üzerinden vermesi gerekecektir.

Av. Hüseyin MUTLU

Bu Makaleyi Paylaş :