Mutlu Hukuk Bürosu

TRAFİK KAZALARINDA DEĞER KAYBI

blog-post

Yayınlayan : Mutlu Hukuk Bürosu

Keywords: DEĞER KAYBI, ARAÇ, KAZA,

0

TRAFİK KAZALARINDA DEĞER KAYBI

A-) DEĞER KAYBI :

Maddi hasarlı trafik kazalarında kusurlu aracın sigortasından, aracınızın değer kaybı alınabilmektedir. Değer kaybı alınabilmesi için belli şartları vardır. Trafik kazasından ötürü aracınızın  değer kaybı hesabı alanında uzman bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Bu hususta aracınızın kaza nedeniyle maddi hasarlı aldığı parçaları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Değer kaybı hesabı sigorta genel şartlarına göre yapıldığı için günümüz piyasa şartlarına göre açıkçası pek uyumlu olmamaktadır. Bu durum da mağdur vatandaşı pek tatmin etmemektedir. Ancak, mağdur vatandaşımızın sigorta şirketinde tazminatının kalmaması için trafik kazasında aracı maddi hasara uğramış ise kusurlu aracın sigorta başvuru ile değer kaybını alma hakkı söz konusudur.

Ödeme yapılmaması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu ya da Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açılabilmektedir.

B-) PERT MEVZUSU:

Trafik kazalarında aracınız perte ayrıldığı zaman değer kaybı hesaplanmamaktadır. Aracı hasara uğrayan vatandaşımız kusurlu aracın sigortasından ya da kaskosu var ise kaskosundan aracının toplam maddi hasar bedelini ve sovtaj bedelini alabilirler. Ancak, sigorta şirketleri ödeme yaparken piyasa şartlarına göre yapmamakta olup eksik ödeme yapmaktadır.

Bununla beraber sigorta şirketleri eksik ödeme yaptığı gibi ödeme yapmadan evvel de ibraname imzalatmaktadır. Maalesef  bu ibranameyi imzalamadan ödeme yapmamaktadır. Ancak, Karayolları Trafik Kanununa göre ibranameye 2 yıl içinde itiraz edilebilmektedir. 2 yıl içinde itiraz edildiği zaman geçersiz hale gelmektedir. Bu husus önemlidir.

Bu hususta üst kısımda belirtmiş olduğum gibi sigorta şirketine başvuru yapılmalıdır. Başvurudan sonra sigorta şirketi ödeme yapmaması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonuna ya da Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açılabilmektedir.

SON OLARAK :Bu hususta son zamanlarda en çok duyum aldığımız mevzu;

Kaza mağdurlarının hiç tanımadıkları bilmedikleri kendilerini sigorta danışmanlık şirketi yetkili olarak tanıtan kişilere vekalet vermeleridir. Bu kişiler genellikle telefon ya da mesaj yoluyla size ulaşmaktadırlar. Bu kişilerin dolandırıcı  olma ihtimali vardır.  Tanımadığınız ve görmediğiniz bir kişiye vekalet vermeniz bazı tehlikeleri barındırabilir. Vekalet verdiğimiz kişilere dikkat etmekte yarar vardır.

Bu Makaleyi Paylaş :