Mutlu Hukuk Bürosu

İŞ KAZALARI HAKKINDA SORU-CEVAP

blog-post

Yayınlayan : Mutlu Hukuk Bürosu

Keywords: İş kazası, hüseyin mutlu, avukat, tazminat, işçi, işveren, avukat, hak, adalet,

0

İŞ KAZALARI HAKKINDA SORU-CEVAP

İŞ KAZASI HAKKINDA SORU-CEVAP

Ülkemiz iş kazasında Avrupa’da 1. Dünyada 3. sırada yer almaktadır. Ne yazık ki bu durum iş güvenliğinin ülkemizde ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. İş kazası sonucu ne yazık ki kalıcı sakatlıklar ve ölümler gerçekleşmektedir. Mağdur olan sayısı binlerce olmasına rağmen hakkını arayan sayısı çok düşüktür. Mağdur sayısını bir nebze azaltmak uğruna sizden gelen soruları anlaşılır bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım.

İskenderun’dan Liman İşçisi T. S.’nin sorusu: Merhaba Hüseyin Bey; 1997 yılından beridir aynı işyerinde çalışmaktayım. 2010 yılının Nisan ayında iş yerinde patlama oldu, vücudumun değişik yerleri yandı. Hastanede müdürün bir sürü vaatlerinden etkilenerek şikâyetçi olmadım. 1 yıl rapor verildi. Raporum bittikten sonra işe tekrar başladım, 4 ay sonra kadar performansı yeterli değil denerek iş akdim feshedildi, akabinde 6.000 TL kıdem tazminatı verildi. Başka yapılan hiçbir ödeme yok. Geçirdiğim iş kazasından dolayı dava açmayı düşündüm; ancak birçok kişi büyük bir firma olduğu için bir şey çıkmaz diyerek şevkimi kırdı. Ayrıca bu kazadan ötürü %68 özürlü heyet raporum var, SGK 414 TL maaş bağladı. Ne yapmalıyım bu durumda? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgili işçi kardeşim; Şikâyetçi olmadın diye bir hak kaybına uğradığın yok. 10 yıllık zamanaşımı süresi de geçmemiş. Burada yapman gereken İş mahkemesinde iş kazasından dolayı maddi-manevi tazminat davası açman. SGK’dan maaş aldığına göre iş kazası olarak kayıtlara geçmiş. Bu patlamada senin hiçbir kusurun yoksa devasa tazminatlar alabilirsin. Birilerinin ne dediği önemli değil, senin ne yaptığın önemli. Ayrıca çok düşük kıdem tazminatı almışsınız, ihbar tazminatı da almanız gerekirdi. Burada işverenin kötüniyeti de değerlendirilip kötüniyet tazminatı da alma hakkınız mevcut. Ayrıca bu kazdan ötürü %68 rapor aldığınız için emekli de olursunuz. Bağlanan 414 TL kesilmez bir miktar düşme olur. Kısacası birçok hakkınız var, uzmanından yardım alarak bu haklarınız için başvurmanız kalıyor.

Bolu’dan X fabrikası satış müdür yardımcısı E.K.’nın sorusu : Hüseyin Bey, 2007 yılında 1700 TL maaşla işe girdiğim fabrikada, 11.10.2012 tarihinde memurların servisinde giderken bir araçla çarpıştık kaza yaptık. Bizim aracımız şerit ihlali yaptığı için asli kusurlu olarak tutanak tutuldu. Bu kaza sonucu sağ kolum tamamen koptu. Şu an raporluyum. Geçenlerde bir avukat akrabamıza sorduğum da işyerinde olmadığı için hiçbir hak iddia edemeyeceğimi söyledi. Ben bu kadar mağdur olmuşken nasıl olurda hiçbir tazminat alamam, benim hayatım bitti. Nişanlım geçen hafta nişanı attı. Nasıl bir yasalarımız var bizim, mağduru korumuyor. Allah rızası için bana bir yol gösterin.

E. Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Tamamen yanlış bilgi almışsınız size yazdığım bilgiler emin olun hayatınızı değiştirecek. Öncelikle sizin bu kazadan dolayı üç tazminat bir sürekli maaş hakkınız mevcuttur. Birincisi karayolunda bir trafik kazası olduğu için zorunlu trafik sigortasından alınacak tazminat, ikincisi servis olduğu için zorunlu koltuk sigortasından alınacak tazminat, üçüncüsü işyerine giderken olduğu için iş kazası tazminatı ayrıca iş kazası olduğu için bir de SGK’dan alınacak maaş. Kolunuzu kaybetmenizden ötürü %60 civarı bir özürlü raporu alacağınızı tahmin ediyorum. Yolcu olmanızdan dolayı tamamen kusursuzsunuz, bundan dolayı sigortadan çok kısa bir zamanda yüksek bir tazminat alırsınız. Ayrıca SGK’da dosyanızın açılıp açılmadığını kontrol edin yaklaşık 1,5 yıl sonra maaşınız bağlanacaktır. Emekli olsanız da bu maaşı alabilirsiniz. İş mahkemesinde işvereninize karşı maddi- manevi tazminat davası açmanızı öneririm. Buradan da baya bir yüklü miktar geleceğini düşünüyorum.

NOT: E. Hanım, 03.02.2013 tarihi itibariyle yukarıda belirttiğim üç tazminattan biri olan, zorunlu araç sigortasından üst sınır olan 225.000 TL para aldı.

Afyon’dan X şirketi mermer yükleme işçisi P. D.’nin Sorusu: 2003 yılında girdiğim iş yerinde mermerleri yüklemekle görevli işçiyim. 2004 yılında yaz ayları gibi yine yükleme yaparken mermerin kayması sonucu elim sıkıştı ve 3 parmağım koptu. Ben bu işyerinde sigortasız çalışmakta idim, bu sebeple patron beni özel hastaneye götürdü anlayacağınız o dönemde şikâyetçi olmamam için her şeyi yaptı. İyileştikten sonra yaklaşık bir yıl daha çalıştım bu sefer sigortamı yatırıyordu, daha sonra çeşitli bahaneler ileri sürülerek işten çıkarıldım. Sigortasız çalıştığım için bir hak talep edebilir miyim? Süresini geçirdim mi?

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Sigortasız çalışman sırasında kaza geçirmen tazminat alamayacan anlamına gelmiyor. Tazminat davasından önce iş kazasının tespiti için bir dava açacaksınız. Bunu kazandıktan sonra iş kazasından dolayı maddi- manevi tazminat davası açacaksın. Süre konusuna gelecek olursak 10 yıllık zamanaşımına tabi, dava için süren var. Ayrıca 3 parmak olduğu için %10 üzerinde çıkacağından SGK’dan maaş alma hakkınızda mevcuttur.

Değerli okurlarım gördüğünüz üzere vatandaş olarak iş kazasında, trafik kazasında tazminat haklarımızı bilmiyor, bilmediğimiz gibi öğrenmeye de çalışmıyoruz. Şunu unutmayınız: ‘En kolay aldatılan hakkını bilmeyendir’.

Av. Hüseyin MUTLU

Bu Makaleyi Paylaş :